Pavel

Pavel je můj dlouholetý kamarád, který svého času za svojí hospodou zbudoval tenisový kurt a je tedy zodpovědný za vznik naší tenisové party. Po odchodu do důchodu podnik prodal a protože nemůže být nečinný, tak se věnuje zahradě, chová králíky, holuby a má dokonce chicken tractor pro slepice, který mu nesmírně závidím.

To, co ovšem provádí na své zahradě mně dostalo doslova do kolen. Dokonale má vychytáno hospodaření s vodou. Srážková voda je chytána do IBC kontejnerů, z nich putuje do kamenného jezírka, z něhož je rozváděná po zahradě a hlavně do skleníku. Při zmáčknutí kouzelného tlačítka se spustí stropní sprchy a zavlaží celou plochu skleníku. Hlavní plodinou bývají ve skleníku salátovky a tak jsem vznesla dotaz : ” A co svilušky, jak s nima bojuješ?” Pavlův naprosto nechápavý výraz byl pro mně důkazem, že v životě žádnou svilušku neviděl. Budu během zimy vymýšlet, jak instalovat sprchy do skleníku.

Všude jsou pečlivě upravené chodníčky, záhony jsou lemovány kameny, nikde neroste žádný plevel a vše je vzorně poryto. Několik hlav vinné révy roste v kyblíkách bez dna  a to já chci teď taky.  Pro vnuky vymyslel a sestrojil parádní lanovku.

Pavel mně už více než dvacet let permanentně balí a já na jeho hru přistoupila, oba nás to vzájemné pošťuchování baví, takže jsem samozřejmě pozvána na vyzkoušení jeho fantasticky vychytané solární sprchy, v létě.

Obrovský respekt!

11 thoughts on “Pavel”

 1. Ha, ha 🙂
  A s tím, že mamka tak zalévá skleník už roky a svilušky taky nikdy nemá, jsem se ti chválila už někdy v létě 😉 (mně teda oharky zlikvidovaly venku taky 🙁 ) Mamka akorát rozstřikuje zespod, klidně si tam natáhni tu hadici z rozstřikovačem a máš to jednodušší, případně si ji pak hodíš i ven na to, co potřebuješ zalít. Že má zahradu krásně vyhafanou se mi už doneslo dávno, myslím, že mi to referoval brácha – to jako protiklad k tomu našemu bincu 🙂
  Jenom něco takovéhoto https://www.zbozi.cz/vyrobek/karcher-cs-90-spike/ mám sice jinou(ze Slovmlýna) ale stejný princip.

  1. Rajčiny v skleníku nemajú rady rozprašovače Čerň rajčatová by ich riane zdecimovala- to by som tam určite neinštalovala. Polievam len ku koreňom. Moje rajčiny svilušky ( pavúčika) nemávajú, niekedy vedia koncom sezóny potrápiť ale uhorky.

   1. Nevím, jak Zdeněk, ale já rajčata ve skleníku rozhodně pěstovat nebudu, jde mi výhradně o okurky a papriky, takže rosení určitě vyzkouším. Taky jsem uvažovala o možnosti, že okurky budu pěstovat pouze venku, ty svilušky mně letos hodně vytáčely.

    1. Mlžný systém bych chtěl instalovat v malém skleníku který je u zdi a není tam problém s vlhkostí. Pěstuji tam hlavně papriky a lilky. Většinu rajčat nahradí jahodová hydrostěna.

 2. Nějaký rozstřikovač určitě pořídím a hluboce se zamyslím nad tím, jak tu naší zahradu alespoň trochu zkulturnit. Já tomu neříkám binec, ale přírodní zahrada, zní to o něco lépe. Jenže mě se v poslední době nějak nedostává sil, totálně mně fyzicky i psychicky vysává práce v hypermarketu a to já nejsem žádná citlivka. Odvážných plánů mám spoustu ale k jejich realizaci bude potřeba více rukou.

 3. Já také uvažuji o instalaci mlžných trysek do malého skleníku. V letošním roce kdy byl výskyt svilušek enormní bych bez chemie nevypěstoval nic. Sice neBIO ale ještě stále sklízíme rajčata, papriky, lilky a jahody. Ještě k těm rukám, kdybyste věděla kde nějaké další ochotné sehnat, dejte mi prosím vědět, nutně potřebuji pár párů 😉. V chalupě je sice rukou dost, ale jaksi se jim nechce dělat.

 4. Když jsme zahradu budovali a zbudovali, měla jsem elánu jak tryskomyš, všechno jsem dělala v podstatě sama a nepřipouštěla jsem si, že by někdy mohl být problém. Teda trochu jistě, ale na mámino: kdo to bude dělat, až budeš stará, to nezvládneš…jsem si říkala, že jo, ale to je v nedohlednu. Uběhlo 10let, jsem už i stará, ale Berrynkova smrt mne totálně rozložila. Přišla nemoc, ubylo sil a na hodně věcí kašlu, protože už to pro mne není to nejdůležitější..Když se fyzicky necítím, tak to neudělám, se to nezvencne. Nemám v sobě to, co ještě mamky generace: musím, kdybych měla zdechnout, protože co by na to řekli sousedé? Je mi to jedno. Kdyby jsi se rozkrájela, většina lidí stejně na tobě hledá jen to špatné. Takže věci dělám (či nedělám) jen pro sebe, respective pro nás 🙂

  1. Ještě bych dodala: obdivuju krásné zahrady bez jediného stébelka mimo, lístečku na dlažbě, nikde nic, co tam nemá být….úžas a já to těm lidem přeju. Fakt nezávidím, mám radost i za ně, protože já toho stavu nikdy nedosáhnu, tak je jednodušší potěšit se z té krásy s nima 🙂
   A jasně, abych to u sebe jen nehaněla. Moje zahrada tak nikdy vypadat neměla, od počátku to byl koncept přírodní zahrady…jen někde je přírodní až moc 😉 🙂

   1. To mi povídejte, od té doby co mám “syndrom pivní ruky” podle obvodní, nebo nevratné poškození svalových vláken a nervových zakončení podle ortopeda, jsem tak trochu salámista. Už nejsem jako dřív, že tohle musím udělat a ještě tohle musím udělat, prostě jsem přepnul na režim až to bude, tak to bude, nikdo jiný to za mě stejně neudělá a ruce mám v pr..li nadosmrti, tak se to nepo..re. Co si myslí ostatní už neřeším, je to moje zahrada a né jejich. Raději si sednu pod nedodělanou pergolu, načnu pivo a světě pos.r se, já jsem happy 😀

 5. Já bych o jedněch ochotných pracovitých rukou věděla, jenže bydlí v Praze a v současnosti třímají tenisovou raketu a nově kytaru a je jim něco málo přes šest. Když mi byl loni doručen skleník a já nešťastně stála před obrovskou roli polykarbonátu a vůbec jsem netušila, kdo mi s tím pomůže, tak vnuk, který musel odjet mi okamžitě druhý den sám od sebe zavolal a mně totálně dojala věta : ” Babičko promiň, že jsem ti ten skleník nemohl postavit.” Bylo mu pět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *