25. říjen 2019

Dnes jsem prožila nádherné dopoledne a na páteční večer se v poslední době hodně těším. V mezičase jsem se potulovala po zahradě, užívala si krásný podzimní den a kochala se stále ještě bohatou, pestrou a hlavně mňamózní úrodou.

Na zahradě nám roste ginkgo, které včerejší vichr téměř zbavil všech krásně žlutých listů a já je mám v úmyslu použít do dušičkového věnce. Je právě ta vhodná doba pro tvorbu hřbitovních dekorací a u mně na zahradě si ještě vesele vegetují rajčata. Sklidila jsem několik srdcí Africké liány a ještě deset výstavních kousků jsem na rostlině napočítala. Kontejnerové determinantní rajče Favourite Holiday jsem už hodně dávno ufikla na výšku zhruba 60cm s tím, že až si ho opět někdy všimnu, tak ho vyhodím na kompost. Roste pod stříškou, takže nemělo vodu ani živiny a přesto ještě vypotilo nádherná srdce. Naprosto nesmrtelná je Cencara.

Rovněž papriky v květináčich jsem na dvoře odsunula do rohu, aby nepřekážely a ony stále plodí, musím je tedy ještě zalít.

Zralých a slaďoučkých fíků je tolik, že uvažuji o tom, že bych mohla nějaké nasušit na Vánoce.

Ǔžasný, nádherný, sladký podzimní pátek!!

Mám nějaké lenivé a naprosto nepracovní dny, včera jsem celé odpoledne prokecala s Konvalinkou a bylo to fajn, alespoň si holka chvilku odpočine, ty jejich latifundie bych nechtěla obdělávat.

 

4 thoughts on “25. říjen 2019”

 1. Nepřeháněj, teďka už skoro žádná práce není, je to jen takové sem tam něco. Jsem moc ráda, že jsi se ukázala, fajn jsme pokecaly a to jsme jistě ještě všechno neprobraly 🙂 😉 Dneska jsem vysadila jen pár jahod, vyryla zbytek petržele, celet, červenou řepu a zítra nám prý přijede Swarc zorat..tak super, bude hotovo 🙂 Kritické je to u nás jaro, to jedem jak fretky 2 měsíce v kuse a nikdy si nemyslíme, že je to možmé zvládnout…no nakonec to vždycky nějak zvládneme, jak jinak 😉 Ještě musím ostříhat maliny, stříhám je asi blbě. Netuším totiž, co mám za odrůdu, určitě tedy minimálně dvě a zmotané do sebe 🙁 Jsem to vždycky stříhala jak klasické silné mladé pruty nechala, ostatní u země. Ale už dva roky zjišťuju, že některé pruty plodí teď! Netuší někdo tedy co s tím, jak se s tím vypořádat?

 2. Já maliny stříhám na jaře. Odstraním všechny suché šlahouny a ty ostatní zakrátím . Maliny mi plodí dvakrát ročně, ale letos jsem měla dojem, že plodily stále, bez zjevné přestávky. Porost mi časem docela zhoustne, ale podrží si vláhu a udusí většinu plevelů. Úroda malin byla letos mimořádná a plody velmi kvalitní a chuťově skvělé. Mám nacpaný mrazák.

 3. Zakrátíš na jak vysoko? Musím to prostě nějak pozkoušet, co bude lepší 😉
  Jani a ty fíky nemají být takové trochu bordó? Jak když si kupuju v marketu? Nepoznala bych, jestli jsou už zralé…
  Zaangažovala jsem o ty zahrady Tomovu mamku – že se poptá. Ta paní, co jsi vzpomínala, bydlela vedle Fňukalového, ale to je nějakého ožraly bratra, který bydlí ve Strážnici a nepohodli se, tak si koupila přes pár baráků jiný – tam je teď. Ty jsi se jí asi ptala na ten, co teď bydlí? Prý tam jezdí ten syn s rodinou a i si tam něco sadí, protože jsou na paneláku…

 4. Některé fíky jsou skutečně bordó, ale to záleží na odrůdě, tyhle jsou zelené a zralé se poznají velmi snadno, jsou hodně měkké a na rostlině se už mají problém udržet. Má i ty tmavé – odrůda Brown Turkey -ale ty už jsem snědla a nebylo jich zdaleka takové množství.
  Moc děkuju, že jsi se poptala na ty zahrady, je to složité.
  Maliny zakracuji přiměřeně 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *