23. říjen 2019

Včera jsem měla zeměměřičský den. Potulovala jsem se po zahradě s měřícím pásmem a plánovala, kam umístím soubor vyvýšených záhonů, na které už delší dobu závistivě koukám na internetu. Dokonalý prostor pro realizaci tohoto nápadu máme před barákem. Původně jsem si myslela, že by zde mohl být středomořský koutek s teplomilnými rostlinami, místo je ze severu chráněno barákem a během dne na něj celý den svítí slunce. Jenže já mám neustále nedostatek místa pro běžné plodiny, jako jsou třeba jahody, červená řepa, košťáloviny a další. Taky je nutné, aby prostor vypadal reprezentativně, protože sousedí s chodníkem, po kterém projde spousta lidí, kteří do zahrady zvědavě nakukují. Do středu bych zasadila tomel, který už si důstojné místo dlouho zaslouží. Nevidím na realizaci této nádhery žádnou velikou složitost až na jednu, kde seženu do tolika vyvýšených záhonků kvalitní zeminu. Ohrádky však nemusí být nijak vysoké a tak by možná stačilo zrekultivovat původní půdu a postupně přidávat kompost a další nezbytné komponenty.

Odměnila jsem se parádním obědem. Z našeho alberťáckého časopisu jsem si vybrala skvělý recept na zapečený květák s prosciuttem a parmazánem. Moc jsem si pochutnala !

Dnes mám v plánu rozdrtit na prach všechny skořápky z vajíček, které jsou vzorně propláchnuté a usušené. Už je nemám kde skladovat a tak tuto rostlinstvu velmi prospěšnou komoditu nasypu na záhony a do paletových boxů.

 

3 thoughts on “23. říjen 2019”

  1. Jani, do vyvýšených záhonů té zeminy nemusí být tolik, tuším jen nějakých 30-40cm, aby ti tam narostla i mrkev 😉 Mám tip, jen nevím, jak s kvalitou. Jedna sousedka si nechala před pár dny přivézt hromadu na pohled pěkné, prosáté hlíny, myslím od Čajky, už jsem to viděla u pár lidí. Neprosévá kompost z kompostárny?

  2. Pokud by proséval kompost z kompostárny, pak nemám zájem. Víš, co vše se tam kompostuje, veškerá tráva posečená v dědině i ta ošetřená herbicidy. Možná budu muset jeden rok počkat, než se mi na záhonech vytvoří kompost vlastní, to umím perfektně, ale čekat se mi tak dlouho nechce. Něco vymyslím. Nepotřebuji , aby první úroda byla omračující.

    1. Hmm, možná máš pravdu. Sice si to lidi vozí i do zahrádek, ale sousedka to má buď pod trávník, nebo pod kytky a tam to neva(ještě jsem s ní nemluvila, jen vidím kam to rozvezla)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *