11. srpen 2019

Opět jsem se dnes nevyspala, včera to bylo kvůli šílenému vedru a dnes se rozjela parta naproti v hospodě a pří rozchodu neměli nic jiného na práci, než hlasitě diskutovat těsně za našimi okny. Na druhou stranu jim docela závidím, že dokáží flámovat do tří do rána, mne  by to už možná zabilo.

Včera přijel po dlouhé době navštívit svoje stárnoucí rodiče náš syn, takže jako správná starostlivá matka jsem chystala něco k jídlu, kdoví jak se chudák chlapec v té Praze stravuje. Naštěstí má nějaké geny po mě a snaží se jíst zdravě, vyhýbá se pečivu, cukru, uzeninám, bílé rýži a těstovinám. Shodli jsme se i v názoru na nedobrém vlivu konzumace pšenice na organismus. Takže jsem připravila plněné cukety a velkou parádu a vynikající chuť způsobily plátky rajčete Black Prince, ještě jsem se těch cuket připravených na různé způsoby nepřejedla.

Rajčata z mého chování nějak vycítila, že mám v úmyslu příští rok výrazně omezit jejich počet a snaží se předvést v tom nejlepším světle, aby se pro ně našlo alespoň jedno místečko. Taková Big Mama je letos opravdu very big a to byla po loňské sezóně, kdy předváděla, jak terminální nekróza plodů dokáže zlikvidovat úrodu a moje nervy, na vyřazení ze sortimentu. Letos jsem na jednom z prvních plodů taky objevila černý flek, ale asi jsem se zmýlila v diagnóze, protože se nerozšiřoval a plody jsou krásné a zdravé, i když rostlina není nijak hezká, je málo olistěná a působí poněkud neduživě, rajčat má ovšem spoustu. Odrůdu Big Mama považuji ze svých rajčat za nejcitlivější právě na tuto chorobu a jsem pyšná na to, že všechny plody jsou zdravé a to bez sebemenšího zásahu. Kvalitní příprava půdy a spousta popela v ní, nesou výsledky. V tom současném suchu není vůbec jednoduché vyladit zálivku  a organické hnojení a to se mi taky podařilo.

Dnes jsme měli k obědu afrického sumečka, brambory a cudle, byly výborné. Cuket není nikdy dost.

9 thoughts on “11. srpen 2019”

 1. Jani, tento rok je výnimočný aj pre moje rajčinky, nestíham konzumovať a spracovávať, hoci mám aj 4 stálych odberateľov a kopec ešte rozdám známym. Rozvarila som už spústy na šťavy cez zimu a veľa suším. Bifteky majú stále bohato nasadené, väčšina rastlín vyzerá zdravo, listy od spodu im vôbec nežltnú. Žiadnou chémiou som tento tok nestriekala, iba Wuxalom a raz roztokom srvátky s Kyselinou Boritou, pár kvapkami Joxu vo vode. Záhonové som hnojila iba zálievkou z kvasníc na striedačku so žihľavovým výluhom. Kristalonmi som hnojila len kvetináčovky vo dvore. Aj tie napodiv rodia ešte od apríla stále, hoci je na nich už samá molica ,odolávajú statočne, nestriekam proti nej. V skleníku je už ako každý rok Čerň rajčinová ale proti tej nikdy nestriekam, škoda, že som aj tam nevyskúšala preventívne kvasnicovú zálievku, rajčinky zasadajú však aj tam a nevadí že už trochu pomenej ako pred mesiacom. Tak čo je s tou návštevou, nevyjde ti pondelok al. utorok odskočiť na Myjavu?

  1. Jako vždy! Geneticky upravená, s obrovským obsahem lepku to fakt není zrovna pochoutka. Ale co Vy masožravec se zastáváte pšenice.

 2. Lepek je pro zdravého člověka zdravý, protože nasytí, ale nepředá kalorie, doporučuje se při dietách, lepek je nestravitelný, zdravé tělo ho izoluje a vyloučí, nemocného na lepek ucpe.
  Bez genetických úprav by zemědělci nestačili užit tuhle přežranou společnost s měnícím se počasím.
  Pečivo a těstoviny mám rád, dělám si domácí nudle ze semoliny.
  Ten první smažte, dík.

  1. Taky si dělám těstoviny a peču chleba, ale z kukuřičné a žitné mouky, měla jsem pocit, že mě pšeničný lepek zalepí a bylo mi nedobře. Jak se kdo stravuje, je jeho volba, s tím nedostatkem potravin pro lidstvo máte bohužel pravdu, množíme se exponenciálně a zdroje potravin rostou lineárně. Brzy nás nahradí umělá inteligence. Jestli Vy si ten lepek trochu nezaměňujete s vlákninou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *