Eva

Moje rajčinová kamarádka Eva žije v zahraničí, ale já to mám naštěstí na Myjavu jen přes kopec. K Evě nedílně patří její dva pejsci – chalani, kteří ji doprovázejí na každém kroku a i u nás už byli na návštěvě. Jsou velmi slušně vychovaní a já jsem dokonce uvažovala o možnosti, že bych si psa stejné rasy pořídila taky.

Eva pěstuje rajčata přes 30 let – to je šestkrát déle než já -a má tedy spoustu zkušeností. Rajčata pěstuje v nádobách na kryté trase, na záhonech a ve skleníku, který má perfektní polohu a je navíc částečně zapuštěný do země. Letos měla spoustu rostlin i doma, protože velmi brzy vysévala, rajčata vyrostla vysoká a začala plodit, zatímco venku bylo chladno a vlhko.

Eva neni jen elitní rajčinárka, ale má neuvěřitelně široký sortiment okrasných rostlin. Na jaře mě fascinovala její sbírka čemeřic a konikleců, v létě u ní kvete spousta Echinaceí, lilií a spousta dalších kytek, doma má krásné orchideje. Scházíme se poměrně často, v zimě probíráme semena, na jaře si měníme rostliny a zálistky  a to nejlepší jsou pak ochutnávky našich výpěstků. Už se na nějakou těším, letos máme dost odlišných odrůd a to je potřeba probrat.

2 thoughts on “Eva”

  1. Jani, škoda, že nemôžeš prísť na tú ochutnávku budúci týždeň, včera som to sumarizovala . Tento rok mám vysadených až 67 druhov, oproti plánovaným 45, niektoré, najmä bifteky budú zrieť až o mesiac, teda ochutnávať ešte bude čo. Chcela som sa ťa opýtať na “skorý” determinantný Kibits. Mám 3 korene aj tebe som dala 1 sadeničku. Semienka mi poslala Katka z Košíc výmenou za nejaké moje, objednávala ho z nejakej maďarskej stránky, ale vyzerá celkom inak akoby mal. Plody má vajcovité, (nie dlhé, paprikové, ako by mal mať), rastie síce bujne ale až tak veľa neplodí a nebude ani tak skoro zrieť.

    1. Kibits roste pěkně, ale plody jsou ,jak říkáš, spíše “vajíčka”, ale já mám takový tvar v oblibě, takže mi to tolik nevadí. Raný teda není ani náhodou, ale plodů je spousta. Docela mi vyhovuje, že je nízký, už mi to neustálé uvazování vysokánských rostlin leze krkem. Kotě mi zabavilo klubíčko špagátu a celé ho rozmotalo a zašmodrchalo. Já jaksi zatím ani netuším, kolik mám letos odrůd, ale rozjela jsem se v cherry rajčatech, naštěstí odbyt mám zaručen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *