5. červenec 2019

Rostlinstvo v nádobách, které zatím v poklidu vegetovalo na dvoře, je nyní v neustálém ohrožení zásahem tenisových i mnohem větších balónů, tím, že si o ně někdo opře kolo nebo koloběžku a taky se mezi ně schovávají věčně pronásledované kočky. Navzdory neustálému nebezpečí si všechno vede dobře, vynikají především papriky. Mají ovšem velikou spotřebu vody a tak jsem třeba obrovskou papriku Palermo, která nádherně a bohatě plodí, umístila trvale do velikého hrnce s vodou. Škoda, že takových praktických nádob nemám více.

Úroda rajčat už pomalu začíná být barevně i tvarově pestrá, ale v porovnání s loňskem je hodně opožděná. Moje sazenice z pozdního výsevu začínám přesazovat do kyblíků. Měla jsem pro ně nachystaný perfektní venkovní záhon, ale tam se utábořil krtek a rostliny mi likviduje. Mám v plánu, že budou růst venku a na podzim je umístím do skleníku, kde mohou v pohodě dozrávat.

Věčně žíznivé a hladové ptactvo mi neustále rozhrabává namulčované záhonky a poškozuje mi tím třeba malé rostlinky melounů, které mají ulámané listy a jedna dokonce přišla o hlavní výhon. Nasypala jsem kolem sazenic šišky, snad tím ptáky odradím.

Ani jedna z pěstovaných nakládaček neplodí svazkovitě, jak měla v popisu práce, ale okurky jsou chutné a hlavně ty „buřtíky“ moc chutnají dětem. Jedna z nich není dokonce ani partenokarpická. Okurky už nikdy nebudu pěstovat ve skleníku, nemíním přijít o nervy neustálým bojem se škůdci a chorobami.

Krásný a veliký fíkovník Ice Crystal se rozhodl, že mě letos milostivě obdaří svými plody a předvádí, že mu to docela jde  a ukázal jich slušný počet. Krásné rostlinky fíkovníků, které mi při své návštěvě věnoval David – sasman, už jsem přesadila do květináčů a mají se k světu. Ještě jednou děkuji!

15 thoughts on “5. červenec 2019”

 1. Jani, papriky máš nádherné ,aj túto máš v textilnom kontajneri? Ja som tiež sadila ešte teraz malé priesady rajčín po hrášku a cesnaku.
  Nemyslím, že šišky až tak pomôžu, drozdi si s nimi ľahko poradia, mne ich permanentne vyhadzujú pred domom spod kvetín na trávnik a podchvíľu ich podobne ako kôru musím zberať .Ibaže by si ch permanentne mala nasiaknuté vodou a zatvorené, to by saim ťažšie chytali do zobáka.

 2. S ptákama to mám stejně, kosi a drozdi neustále rozfrnkávají mulče, ať už to byla kůra, která už skoro nikde není, nebo je to podrcené dřevo, či jen tráva. Je tam vlhko, drží se tam havěť, takže je chápu, ale kdo to má pořád uklízet?!? Jani, už jsi určitě psala 100x, vím o té syrovátce, ale čím prosim tě chráníš rajčata proti plísni? I preventivně? Zopákni to speciálně pro mne, ať jsem připravená, rajčata teprve začínají zrát a nerada bych, aby bylo po nich, než vůbec ochutnám:(

  1. Předevčírem jsem byla stříkat rajčata u kadeřnice, nemá postřikovač a nevěděla si rady. Klidně ti ten postřik namíchám přímo do postřikovače. Dostala jsem šampaňské a to dokonce až z Rakouska.

 3. Jakový postřik, tajná receptura, či co?;) Postřik si koupím(namíchám?) jen chci vědět, čím ta rajčata zachraňuješ, protože my o ně přijdem okamžitě, jakmile v létě zaprší:(

 4. No jak myslíš. Potřebuješ litr syrovátky a 9l vody. Přidáš 5g kyseliny borité, kterou je potřeba rozpustit v horké vodě, ve studené se nerozpouští, a 10 kapek jódu. Taky můžeš použít odvar z přesličky, kterých máš na zahrádce dostatek. To vše je ovšem jen prevence, pokud ti rajčata napadne plíseň, je už pozdě.

  1. Dobrý:)) Díky. Jelikož nejsem chemik, kyselina boritá je borax? Ten mám, na něco jsem pořizovala kdysi. Z přesličky mám zákvas(čekala tu na tebe, čekala, ale už je v bečce;) ) a tím zalévám. A tím tedy postřikuješ peventivně? Jak často?

   1. Kyselina boritá není borax, ale můžeš ho použít, je na něm návod. Moje rajčata už dostala tři syrovátkové postřiky, ale bór byl jen v tom prvním. Přesličkový zákvas je super, můžeš jej použít taky, ale v koncentraci 1 : 10, rajčatům to prospěje i jako hnojivo na list.

  1. Je-li to móda, nebo není, neřeším. Já žádná hnojiva nekupuji a bór je nesmírně důležitý pro tvorbu květenství a proti sprchávání květů a plodů. S tím mám letos poprvé ve své rajčatové kariéře problém a to díky studenému květnu.

 5. Kyselina boritá se používá do chladiva jaderných reaktorů, ale to neznamená, že je radioaktivní, borax se používá na pájení, ale to ho nevylučuje z možnosti jej použít jako hnojivo. S jejím dávkováním se musí opatrně a nepřehánět, bór je podobně jako jód pro rostliny stopový prvek a tak stačí nepartné množství. 5g na 10l roztoku bohatě stačí. kvůli tomu není potřeba kupovat 1kg. Borová voda je zhruba 3% roztok kyseliny borité a i průměrný matematik si tedy dokáže spočítat, kolik by potřeboval borové vody na stejně koncentrovaný roztok.

 6. Borax – Na2B4O7
  Boritá – H3BO3
  Na Wiki máte popis, jako zastánkyni „BIO“ vám unikají jemné souvislosti. 😀
  Tu boritou můžete použít i doma na léky, desinfekci, vinohrad, vinaři jí hodně používají.
  Nic ve zlém jen se snažím pomoc.

  1. Mám z chemie doktorát, ale je docela možné, že mi jemné souvislosti skutečně unikají. Jinak, ve zlém to opravdu nevnímám, jsem ráda, že je diskuse živá. Myslím, že chudák borax není to největší zlo na našich zahradách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *