28. červenec 2019

Nevím, co si mám zatím o této rajčatové sezóně myslet, jedno vím ovšem jistě, cherry rajčata se mi mimořádně povedla. Na těch mrňavých plodech se počasí nijak nepodepsalo, dozrávají sice později než obvykle, ale rostliny jsou nádherné a bohatě plodí. Mám v plánu pro ně příští rok postavit pevnou konstrukci a využít k tomu základy z vinohradnických sloupků, na kterých stával fóliovník. Výška by měla být minimálně 2.5m a nahoře si představuji kari síť. Řešila jsem taky případné zakrytí, ale ono stejně neprší.

Dnes jsem využila manžela jako ochutnávače a on se té role zhostil profesionálně. Nachystala jsem šest cherry odrůd, ale nemohla jsem najít plato z nějaké snědené bomboniéry, tak jsem použila sadbovač na rašelinové kostky, aby se mi plody nepomíchaly. Výsledky jsou následující:

ARIELLE – plná, mírně kořeněná chuť, výrazné,  ELF – méně výrazné, jemné, chutné,   DATTERINO – jemné, lahodné, sladší,   VAŠE BLAHORODǏ – typicky rajčatové,   TOMATOBERRY – exotická chuť, jako s příměsí nějakého ovoce, SLADKǍ FONTÁNA – hodně pevné, méně výrazné, normální rajče.

Takže na stupních vítězů je bronzové Tomatoberry, stříbrné Datterino a zlato získala odrůda Arielle. Docela mě ten výsledek překvapil, já bych hodnotila jinak. Až pořádně dozrají všechny cherry odrůdy , pozvu kamarádky a rajčátka oceníme pro změnu po přeslici.

 

 

4 thoughts on “28. červenec 2019”

 1. Dobrý večer,
  na konstrukci pro rajčata se vykašlete, je to zbytečná práce. Nevím jak u Vás, ale já už ani nevím jak plíseň na rajčatech vypadá. Tím že budete pěstovat rajčata na stejném místě, tak do tří let zjistíte, že to jde od desíti k pěti, leda byste vyměňovala každý rok půdu. Kvalitní úrodu deštivé počasí nepřinese, jen a jen problémy a choroby, před kterými ani nakrytí záhonu nepomůže. U nás jen za dnešek lije už po třetí, rajčata praskají čím dál více a víc odrůd, plody začínají být vodnaté a měkké, přitom zem je mokrá jen na povrchu, takže se stejně musí zalévat. Rostliny berou nyní vlhkost hlavně listy, a nejen rajčata. To je přesně ta voda, která úrodu ničí a hodí se akorát tak na doplnění barelů a nádrží.
  Byl jsem navečer v krámě pro nějaké dobroty a ve vzduchu byla asi stopadesátiprocentní vlhkost, prádelna hadra, a pak to přišlo. Přívalové deště a bouřky v několika vlnách se sem tentokrát táhnou od jihovýchodu. Co bych za to dal, aby v této době nepršelo a já mohl jen zalévat, takhle 2/3 času věnuji odstraňování následků s mokrem spojenými.

  Hezký zbytek večera.

  1. Tu konstrukci jsem myslela hlavně kvůli uvazování, s tím mám neustále problém, občasnému vystřídání plodin by to nemělo překážet. Letos pěstuji zhruba 50% rajčat na záhonech, kde dlouho nebyla a je to poznat, rostliny jsou nádherné. U nás prostě neprší, patrně jsme v nějakém srážkovém stínu, včera ani kapka. Přijela jsem z práce totálně vytočená a na dvoře opět všechno chcíplé, takže místo zaslouženého odpočinku opět tahání konví a byla jsem vzteklá a naštvaná celé odpoledne. Navíc jsem zjistila, že spousta malých rajčat je uvařená a to i celé vijany, některé bifteky a papriky jsou nevratně popálené, to mi na náladě taky nepřidalo. Letos se dějí věci, které ve své poměrně krátké zahradnické kariéře nepamatuji.

 2. Přenosu chorob nezabránila ani desinfekce dusíkatým vápnem. Letos mám rajčata jinde a je to hodně poznat. Různé skvnitosti taky jsou, ale spíše u nových odrůd, takže mám podezření i na semena. Možná bude vhodné i semena před výsevem prohnat nějakým přípravkem.
  Jako opory pro rajčata používám železné roxory (betonářská ocel) o ideální délce 250 cm. Půl metru jsou v zemi a jsou nezničitelné.

  1. U mne se tedy choroby nepřenáší, protože žádné nemívám, ale v půdě pak chybí právě ty prvky, které si rajčata odebrala a třeba dýním to zrovna nevadí. Takže já přemýšlím, že do svých paletových boxů příští rok zasadím papriky a melouny a rajčata posunu někam jinam. Nějaká skvrnitost se letos výjimečně objevila a je to právě na nových odrůdách, že by příčinou mohla být právě semena, mně nenapadlo.
   Rajčata pěstuji na dva a více výhonů a nejlépe se cítí uvázaná provázkem k nějaké horní vodorovné konstrukci, proto ta kari síť. Letos mám takovou provizorní konstrukci z dřevěných trojhránků, ale je nedostatečně vysoká a vypadá příšerně amatérsky, ovšem až na tu výšku a design je naprosto vyhovující.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *