10. červenec 2019

Tak já chodím tento týden každé ráno brzy do práce, abych byla co nejdříve doma, kde se ubytoval letošní druhý turnus návštěvníků, tentokrát z Ostravy. A oni? Nemají nic důležitějšího na práci, než vymýšlet fórky na můj účet, koupili kvůli tomu i melounový balón. Z melounů ať už vodních nebo cukrových mám obrovskou radost a příští rok jim vyhradím na zahradě více prostoru. Nebudu se znovu marně snažit vypěstovat třeba červené zelí nebo jiné košťáloviny, na které už nemám zalévací energii a jsou neustále napadány nějakými škůdci. V mých mini podmínkách nelze pěstovat všechno. Budu plodiny velmi pečlivě vybírat.

Salátovky ve skleníku už mají totálně žluté listy a dnes je hodlám zlikvidovat, zatímco ty stejné venku ještě krásně plodí. Příští rok plánuji pěstovat okurky mimo skleník a vyberu nějaké sympatické polní odrůdy.

Cherry rajčátka už krásně zrají, ovšem velmi rychle mizí, ta dětská sarančata jsou nenasytná. Spousta rostlin je ozdobená složenými vijany se spoustou plodů. Našla jsem k těmto malým rajčátkům opět cestu, jednu dobu už byla na vyřazení ze sortimentu. Dělají mi radost, krásně rostou, některým už jsem vylomila vegetační vrchol, protože i při pěstování na tři výhony dosáhly výšky 2,5m, přeborníkem v růstu je Charmant. Hodně sympatické jsou mi letos kokteilové odrůdy – třeba Aranca (Kiepenkerl), Red Delight (Poisk) a Little Pinki (Partner), jejichž plody mají přesně tu velikost, která mi nejvíce vyhovuje.

Rajčata jsem letos premiérově preventivně stříkala syrovátkou, nelíbí se mi totiž průběh počasí, který považuji za obzvláště rizikový, a je poznat rozdíl mezi rostlinami s postřikem a těmi bez něj. Ošetřená rajčata jsou naprosto zdravá a ve vynikající kondici, u těch ostatních se na spodních listech začínají objevovat nějaké skvrny a některé listy zežloutly. Není to sice nic fatálního, ale rozdíl je patrný. Moje obavy z výskytu nekrózy plodů se potvrdily, ovšem nikoli na mých rostlinách, ale zaznamenala jsem na toto téma spoustu dotazů. Můj jediný postižený plod u odrůdy Big Mama se po upozornění, že rajče vyřadím z portfolia, vzpamatoval a choroba nepokračuje.

Já jsem netušila, že moje stará podprsenka na vyhození může být tak dokonale užitečná. Doufám, že mým mini melounům ještě chvilku vystačí velikost. Taky jsem dnes ráno překvapivě objevila už slušný plod na vodním melounu vysazeném na záhoně. Jsem nadšená!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *