25. červen 2019

Budiž pochváleno drobné ovoce, které obsahuje omračující množství zdraví prospěšných látek. Dostalo se mu konečně dostatek vody a tak jsou plody krásně šťavnaté. Maliník Pokusa je velmi povedená odrůda s krásně vybarvenými kompaktními  a chutnými plody. Black Jewel si název černý drahokam opravdu zaslouží. Tato neúnavně plodící malina je ozdobou zahrady a každoročně poskytuje množství atraktivních, nádherně tmavých a chuťově vynikajících plodů. Opět musím pochválit jahodník Renesance, který velmi bohatě plodí a kvalita plodů mě znovu a znovu uvádí v nadšení, i když jsou zrovna lehce zacákané od hlíny.  Můj názor sdílí bohužel i mravenci, kteří si tuto jahodu oblíbili a samozřejmě dali vědět všem známým a příbuzným.

Včera jsem opět v práci zachránila od propadliště odpadkového koše spoustu banánových slupek. Fermentovaný čaj z této komodity mému rostlinstvu chutná a v  kombinaci s výluhem z popela je to v tuhle chvíli geniální zdroj velmi potřebných živin. Rajčata se tetelí blahem a není na nich ani skvrnka a hlavně plody nemají ani nejmenší náznak terminální nekrózy. Vijany, které se tvoří v tuto dobu mají veliké množství plodů a určitě mi nahradí ty, které se v důsledku šoku ze špatného počasí nevyvinuly.

Celosvětově dramaticky ubývá hmyzu a tak jsem potěšená, když se na mé zahradě potulují takoví jedinci.

Nedokážu projít kolem mých tří exemplářů papriky Allar, aniž bych na ně fascinovaně alespoň chvíli nekoukala a neudělala minimálně jednu fotku. Paprikám se letos poprvé trochu více věnuji a jsem z nich doslova unešená, i když jsou všechny v nádobách a uzalévat je, mě stojí veliké úsilí. Krásně rostou a bohatě plodí jen při použití mých bio lektvarů a já je za to každý den vydatně chválím.

5 thoughts on “25. červen 2019”

  1. Jani, čo tá chémia v banánových šupkách? Či používaš šupky z Fairtrade banánov. príp. biobanánov? Videla som viac dokumentov, akú chémiu používajú na ich ošetrenie a aké sú nebezpečné šupky .Ja ich zatiaľ používam len na prihnojovanie ruží.
    Tvoje čierne ostružiny už zrejú? Moje ešte len kvitnú. Mám ich už asi 35 rokov, je to jedna z prvých beztŕňových- Thornfree- kanadská, dozrieva v auguste. Plody sú chutné, veľké.Môžeme k budúcemu roku vymeniť.

  2. Používám slupky výhradně z bio banánů, proto jsem za každý kousek nesmírně vděčná a všechny kolegyně z práce jsou zaúkolované a mají slíbenou odměnu. Já osobně banány moc nejím, stačí mi ovoce ze zahrady.
    Black Jewel já považuji za černou malinu, protože při utržení plodu zůstává na rostlině lůžko, ostružiny jsou zatím všechny zelené, ale mají tak nasazeno, že musím koupit hodně kvalitní režné na oblíbený likér.

  3. A to už jsem se chystala, jak tady Janina o tom pořád mluví, do svého zákvasu nějaké slupky sehnat…leč bio banány teda nekupuju a nemám:( Nevadí, zatím stačí přeslička a kopřivy, slupky z česneku a vlastně, co mi přijde pod ruku;) Jo pod ruku:)) Zacákané ruce jsem drhnula dva dny vším možným, než jsem se dotyčného smradu zbavila:))) Brouk je tuším paní roháčová:) Gratuluju:) Přes cestu Jani bydlela Tomova babča(možná jsi věděla) a v těchto vašich končinách, jsem vždycky potkala první roháče. Vždycky jsem hlásila Tomovi, že u báby už roháči jsou. Takže se vám tam někde asi úspěšně množí:) I tady u nás, pravidelně potkávám v zahradě, letos ale ještě ne. Jeden byl před domem u hnojiště, jeden u lávky u Pálenice…tedy pardon jedna…všechno byly zatím holky;)

  4. Je těsně před desátou a já u nás na zahradě poprvé uviděla světlušky, to je paráda ! Roháčovic kluci se u nás taky občas vyskytnou a když se podíváš do oddělení zahrada a klikneš na Motýli a jiní návštěvníci, tak tam jednoho krasavce mám, zapózoval na meruňce. S Tomovou babičkou jsme byly kámošky.

    1. Večer jsme se s Workou vraceli od Javorníka po druhém břehu a první světlušky kolem desáté u lavky a pak u našeho kolem hnojiště, tam jsem napočítala světlušek 11ks. Jinak létají už nejmíň 14dní, ale tou dobou mne vždycky ze zahrady vyhnali komáři, takže doma jsem jich moc neviděla, spíš Tomáš mi hlásil, protože ještě po tenisu doháněl v zahradě resty;) Pana roháče jsme dnes potkali za Pilou u cvičáku:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *