Čekání na jaro…

  Je únor, den už je o malinko delší, sluníčko je o malinko výše a více hřeje a hlavně – jaro je o dost blíže. Situace je natolik příznivá, že by bylo možné bez rizika omrzlin přečíst ve skleníku i několik kapitol knížky, a že jsem jich takhle přečetla hodně.

     Více slunce prospívá především mým přísadám a to hlavně paprikám. Rostou úžasně a hodně jim svědčí zvýšená teplota u nás doma a to díky tepelnému čerpadlu. Manžel energetik je blahem bez sebe z minimální spotřeby elektřiny a moje klouby pomalu přestávají vrzat. Papriky s vděčností přijaly velmi výživný substrát Compo Sana a dobře reagují na moje experimentální zálivky. Vypiju spoustu zeleného čaje, na jehož kvalitě rozhodně nešetřím, a  je mi líto tyto kvalitní lístky ihned zahodit do kompostu, takže vyrábím druhák a zalévám s ním palmy. Okamžitě ožily a vypadají dokonale. Tak tímto výluhem zalévám i papriky a reakce je hodně pozitivní. Na některé rostlinky jsem použíla zálivku z cibulových slupek a taky vypadají spokojeně.

     Moje paprikové portfolio odrůd jsem výzarně rozšířila, pořídila jsem ruské odrůdy Allar, Partner, Aries a Vesta a čekám ještě zásilku z Brazilie, kam jsem posílala semena rajčat. Nově zkouším i nějaké chilli od dobrasemena.cz, ale ty hlavně kvůli manželovi, který se o jejich vypěstování už několikrát marně pokoušel.

     Vrhla jsem se letos do pěstování rostlin exotických a nádherně mi roste papaya, kiwano vyseji společně se žlutými melouny, semena mučenek mi dojdou taky od brazilského kamaráda a snažím se přemluvit pecky manga, aby vyhodily nějaký klíček. Mladé citrusy se na parapetech jižních oken nevytápěné místnosti začínají budit a třeba citroník Mayer je obsypán poupaty. Taky jsem neodolala a odměnila se koupí krásné mandarinky v hobbymarketu.

     Loni jsem tam nakoupila spoustu semen rajčat, ale letos se budu stojanům se semeny velikým obloukem vyhýbat. Mám spoustu úžasných novinek, kupříkladu moje kamarádka Nina z Ruska mi poslala odrůdy s velmi zajímavými názvy – Monkey Ass (Opičí zadek), Afrikan Vining  (Africká liána), Not purple strawbery, Vater Rhein a jiné perly. Hodně mě potěšila firma Poisk, která si dala tu práci a přes zákaz posílat semena mimo Rusko, mi darovala  deset skvělých odrůd, jejichž výběr jsem nechala na nich.

     Několik determinantních odrůd rajčat, které už mám vysety, prospívá k mé velké spokojenosti. Rostlinky se nevytahují, vapadají nádherně kompaktně a zdravě. Já jsem snad ještě neměla hezčí přísadu, dnes je musím přesadit do větších květináčků – asi použiji litrové, mají už totálně prokořeněný substrát. Už jsem vypotřebovala zakoupený výsevní substrát, tak přeosívám něco málo kompostu a o víkendu už vyseji cherry rajčata pro zákazníky, pěstují je většinou v samozavlažovacích květináčích, takže na odběr mohou rostliny vyčkat ve skleníku. Objednávek opět letos přibylo a já na zahradě tajně vyměřuji místo pro další skleník.

     P.S. Dnes je tak nádherně slunečno, že jsem přenesla rajčata do skleníku, je tam velmi příjemně.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *