Čekání na jaro…

  Je únor, den už je o malinko delší, sluníčko je o malinko výše a více hřeje a hlavně – jaro je o dost blíže. Situace je natolik příznivá, že by bylo možné bez rizika omrzlin přečíst ve skleníku i několik kapitol knížky, a že jsem jich takhle přečetla hodně.

     Více slunce prospívá především mým přísadám a to hlavně paprikám. Rostou úžasně a hodně jim svědčí zvýšená teplota u nás doma a to díky tepelnému čerpadlu. Manžel energetik je blahem bez sebe z minimální spotřeby elektřiny a moje klouby pomalu přestávají vrzat. Papriky s vděčností přijaly velmi výživný substrát Compo Sana a dobře reagují na moje experimentální zálivky. Vypiju spoustu zeleného čaje, na jehož kvalitě rozhodně nešetřím, a  je mi líto tyto kvalitní lístky ihned zahodit do kompostu, takže vyrábím druhák a zalévám s ním palmy. Okamžitě ožily a vypadají dokonale. Tak tímto výluhem zalévám i papriky a reakce je hodně pozitivní. Na některé rostlinky jsem použíla zálivku z cibulových slupek a taky vypadají spokojeně.

     Moje paprikové portfolio odrůd jsem výzarně rozšířila, pořídila jsem ruské odrůdy Allar, Partner, Aries a Vesta a čekám ještě zásilku z Brazilie, kam jsem posílala semena rajčat. Nově zkouším i nějaké chilli od dobrasemena.cz, ale ty hlavně kvůli manželovi, který se o jejich vypěstování už několikrát marně pokoušel.

     Vrhla jsem se letos do pěstování rostlin exotických a nádherně mi roste papaya, kiwano vyseji společně se žlutými melouny, semena mučenek mi dojdou taky od brazilského kamaráda a snažím se přemluvit pecky manga, aby vyhodily nějaký klíček. Mladé citrusy se na parapetech jižních oken nevytápěné místnosti začínají budit a třeba citroník Mayer je obsypán poupaty. Taky jsem neodolala a odměnila se koupí krásné mandarinky v hobbymarketu.

     Loni jsem tam nakoupila spoustu semen rajčat, ale letos se budu stojanům se semeny velikým obloukem vyhýbat. Mám spoustu úžasných novinek, kupříkladu moje kamarádka Nina z Ruska mi poslala odrůdy s velmi zajímavými názvy – Monkey Ass (Opičí zadek), Afrikan Vining  (Africká liána), Not purple strawbery, Vater Rhein a jiné perly. Hodně mě potěšila firma Poisk, která si dala tu práci a přes zákaz posílat semena mimo Rusko, mi darovala  deset skvělých odrůd, jejichž výběr jsem nechala na nich.

     Několik determinantních odrůd rajčat, které už mám vysety, prospívá k mé velké spokojenosti. Rostlinky se nevytahují, vapadají nádherně kompaktně a zdravě. Já jsem snad ještě neměla hezčí přísadu, dnes je musím přesadit do větších květináčků – asi použiji litrové, mají už totálně prokořeněný substrát. Už jsem vypotřebovala zakoupený výsevní substrát, tak přeosívám něco málo kompostu a o víkendu už vyseji cherry rajčata pro zákazníky, pěstují je většinou v samozavlažovacích květináčích, takže na odběr mohou rostliny vyčkat ve skleníku. Objednávek opět letos přibylo a já na zahradě tajně vyměřuji místo pro další skleník.

     P.S. Dnes je tak nádherně slunečno, že jsem přenesla rajčata do skleníku, je tam velmi příjemně.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *