Rajčata indeterminantní

Mám nový vyvýšený záhon na tom nejluxusnějším místě na dvoře. Je vyrobený z palet a jde o pět stejných segmentů o rozměrech 45cm šířka a 115cm délka. V současné době jsou to vlastně takové minikompostery, ve kterých se pokouším vyladit půdu do dokonalosti. Mám v úmyslu v ní pěstovat rajčata pouze organickým způsobem bez používání jakýchkoliv  minerálních hnojiv. Dodávám tam tedy spoustu pamlsků, jako je lógr z kafe nebo zbytky z odšťavňovače, pečlivě zalévám a snažím se nalákat žížaly a další prospěšné organismy. Mám velkou radost, že se mi to daří. Začíná se topit v krbu, tak budu přidávat ještě popel ze spáleného dřeva.

Výhodou tohoto záhonu je možnost zakrytí netkanou textilií nebo fólií a to flexibilně podle výšky sazenic. Uvažuji dokonce o nějaké designově přijatelné konstrukci, která by umožnila využít moji zásobu polykarbonátových dílců a rajčata schovat před nepřízní počasí během celé sezóny. Letos ovšem žádná nepřízeň nebyla, co když nebude ani příští rok a já budu plýtvat silami a materiálem? Mám si koupit křišťálovou kouli a požádat ji o radu? Těžké to rozhodování!

Ještě obtížnější je rozhodnout, kterých deset odrůd bude mít tu čest se zůčastnit mého organického experimentu, když kandidátů je mnohem více. Jistá je pouze skutečnost, že půjde o rajčata indeterminantní. Osvědčených odrůd mám ve své semínkové krabici spoustu, ale dám přednost novinkám.

Potřebuji pět dvojic a sestavila jsem je zatím následovně. Buffalosteak F1 ( za zásluhy, jasná jednička letošní sezóny, krásné plody, dokonalá chuť, odolnost vůči chorobám a parádní produkce) a novinka BAJAN (na obrázku vypadá lákavě a svému kolegovi se dost podobá), druhý segment obsadí dvojice rajčat tmavých, která sice nebývají tak úrodná, jak bych si představovala, ale jsou atraktivní, mají vynikající chuť a několik kousků je potřeba pěstovat, vybrala jsem BLACK PANTER F1 a POLOSATYJ ŠOKOLAD ( Pruhovaná čokoláda), obě jsou to letošní novinky. Třetí dvojice bude bulharská a to masité srdce MOMINI SALZI a steakové rajče BULGARSKI TRAPEZEN F1. Do oddílu číslo čtyři vysadím rajčata, od kterých si slibuji, že budou vhodná na sušení a jsou pěstiteli velmi chválena: KENIGSBERG a DE BARAO RED. Závěr řady vytvoří žebrovaná, masitá a velmi úrodná NINA spolu s ruskou kamarádkou GARMOŠKOU ( u mě velmi oblíbená odrůda s krásnými žebrovanými plody, chuťově dokonalá a spolehlivě úrodná).

Rostliny povedu na dva výhony a pokusím se je uvázat na špalír. Musím ještě vymyslet nějakou vychytávku, aby mi s konstrukcí necloumal vítr. Vymyšlené to mám hezky a už se docela těším. Teď budu dumat nad odrůdami cherry.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *