Podzim ?

  Dnes mám odpolední směnu a tak bych se neměla moc unavit, abych za pokladnou vypadala svěží a tvářila se příjemně na zákazníky, kteří by měli nabýt dojmu, že je mi nesmírným potěšením jim těsně před dvaadvacátou hodinou prodat energetický nápoj a brambůrky. Včera jsem se utěšovala představou, že lidé kolem osmé večer zasednou k televizi u StarDance nebo Tváře a já si odpočinu. Nebylo tomu tak, rodinu je potřeba důkladně zásobit jídlem a sobota večer je k tomu patrně nejvhodnější. Včera bylo ovšem počasí venkovním pracem nepřející a tak bych stejně nic extra užitečného nedělala, proto se to dalo v práci vydržet, ale dnes?

Krásně svítí sluníčko a je teplo. Celé dopoledne jsem hrabala listí jen v tričku s krátkým rukávem, asistovala mi u toho Babočka admirál a krásně kvetou některé keře, třeba weigelie. To je počasí velmi vzálené od toho štířího, které mám kupodivu docela v oblibě. Možná je to tím, že jsem se v listopadu narodila. Letos mi chybí spousta organického materiálu jak do kompostu, tak na zamulčování záhonů. Hlavně mě štve nedostatek posečené trávy, začínám závidět lidem, kteří mají možnost trávník zavlažovat.  Protože nesnáším pohled na holé záhony , tak se trávu snažím nahradit listím.  Škodolibě se mi v tomto úsilí snaží zabránit vítr a tak pobíhám s konví a listí zalévám. Pokusím se na záhony instalovat staré plotové dílce a listí zatížit.

Uvažovala jsem o možnosti, nechat si dovézt trochu komunálního kompostu, kterého se sice bojím z důvodu možného obsahu reziduí pesticidů, ale obsahuje obrovské množství užitečných žížal a ty já právě nutně potřebuji. Ideálním spolupracovníkem při tvorbě kompostu jsou larvy zlatohlávka, o které se sice vzorně starám, ale potřebovala bych jich několikanásobně více. Neznám lepší nástroj na zpracování tlejícího listí.

Každoročně na jaře zásobuji své přátele sazeničkami rajčat a oni se ptají co za to? Právě mě napadla geniální myšlenka. Budu chtít veškerou trávu, kterou posečou na své zahradě, stejně ji vyvážejí někam na skládku. Na podzim si pak od nich odvezu shrabané listí. Když jsem to tak hezky vymyslela, můžu jít s klidem do práce.

6. listopad 2018

Dnes jsem provedla sondáž v paletových boxech, ve kterých pěstuji rajčata, za účelem zjištění kvality půdy, kterou se letos snažím připravit velmi pečlivě. Výsledek mě potěšil. Našla jsem postrádané zahradnické nůžky a zemina pod bohatou vrstvou mulče je nádherná, černá, sypká, voňavá a hemží se to v ní množstvím žížal. V zatoulaném černém pytli se senem, do kterého od jara zatékalo, jsem kupodivu a ke své velké radosti objevila spoustu larev zlatohlávka. Omluvila jsem se, že ruším a přesunula  je do kompostu, kde je čeká spousta práce. Rajčata budou mít příští rok kořeny jako v peřince a já pevně věřím v to, že se mi dostane odměny ve formě nadstandardní úrody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *