Hmyz

Dnes jsem se na chvíli vrátila do dětských let a udělala jsem si přídovědecké dopoledne. Včera jsem totiž seděla ve skleníku s rozečtenou knihou a květy na mých nádherných žlutých melounech se mi zdály nedostatečně opýlené. Tak jsem se snažila přemluvit naše čmeláky, kteří bydlí ve spárách mezi cihlami naší bývalé hospodářské budovy, aby občas zaletěli taky do skleníku. Zatím mají smlouvu jen na opylování kanadských borůvek. Je úžasné, že se jich vážně několik v tom skleníku objevilo, asi jim došlo, že mi na těch melounech opravdu záleží.

Rozhodla jsem se tedy, že si za odměnu zaslouží lepší ubytování a začala jsem uvažovat o výrobě hmyzího hotelu. Dnes přijede vnouček na prázdniny a s radostí by mi pomáhal. Na internetu je spousta nápadů, jak by taková věc měla vypadat a já jsem viděla nádherný hmyzí hotel letos při návštěvě arboreta Nový Dvůr. Materiál na takovou užitečnou věc se u nás bez problému najde.

Tak jsem se rozhodla, že vypozoruji, jakýpak hmyz se na naší zahradě vyskytuje. Na záhonku, kde právě kvete Ecinacea, Šalvěj, Oregano, nějaký bílý hvězdnicovitý plevel a koriandr to bzučelo o sto šest. Spousta čmeláků, včel a nepočítaně dalších drobných hmyzáků. Dokonce jsem zahlédla velikého sršně a co mě naprosto nadchlo, tak spoustu motýlů. Vzala jsem si mobil a pokusila se něco vyfotit, ovšem někteří jedinci – zvláště jedno paví očko -byli neukáznění a ani chvilku neposeděli. Kolem jezírka poletují vážky a krásně modrá šídla.

Snažím se, aby zahrada poskytla potravu a ubytování co možná největšímu počtu živočichů a jsem ráda, že se mi to daří. Motýlům jsem zasadila motýlí keř – Komuli Davidovu, která se chystá každou chvíli kvést, tak doufám, že to ti krasavci ocení. V jezírku jsou opět mladé užovky a spousta žab. Je na té zahradě tolik věcí k pozorování, že se ani nedivím, že moje pokusy číst si tam knihu jsou neúspěšné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *